Matematická olympiáda – kategorie P

Pravidla ústředního kola 69. ročníku

Vzhledem ke karanténním opatřením se ústřední kolo MO-P nemůže konat prezenčně, proto ho poprvé v historii olympiády uspořádáme dálkově po Internetu. Budeme se snažit co nejvíce se přiblížit klasickému ústřednímu kolu, ale pochopitelně to nepůjde dokonale.

Zde naleznete pravidla a časový harmonogram soutěže. Pokud vám není cokoliv jasné, potřebujete s něčím pomoci, nebo se soutěže z nějakého důvodu nemůžete zúčastnit, dejte nám prosím vědět e-mailem na adrese p@mo.mff.cuni.cz.

Soutěžní systém

Celá soutěž bude probíhat pomocí webového rozhraní na adrese contest.kam.mff.cuni.cz.

Přihlašovací údaje obdržíte e-mailem nejpozději v pondělí 23. 3. večer. Poté se do webového rozhraní přihlaste, abyste vyzkoušeli, že všechno funguje. Také nám tím potvrdíte, že se plánujete účastnit.

Teoretická část

Teoretické úlohy budete řešit ve čtvrtek 26. 3. od 9:00 do 14:00.

Zadání si stáhnete ze soutěžního systému. Svá řešení odevzdávejte tamtéž stejným způsobem, jako ve školním kole. Kromě dokumentů ve formátu PDF můžete odevzdat ZIP s oskenovanými nebo vyfocenými stránkami. (Upřesnění 25. 3.: Kromě tužky a papíru můžete používat i textové editory a sázecí a kreslicí programy.)

Okolo 15:00 se v soutěžním systému objeví vzorová řešení. Než se objeví i na veřejných stránkách olympiády, s nikým je prosím nesdílejte.

Dotazy k úlohám a jejich odevzdávání pište e-mailem na adresu p@mo.mff.cuni.cz. Doporučujeme vám občas znovu načíst stránku soutěžního systému, abyste viděli případná oznámení organizátorů.

Praktická část

Praktická část bude probíhat v pátek 27. 3. od 9:00 do 14:00.

Stejně jako ve školním kole budeme používat soutěžní systém CMS. Najdete ho na stejném místě jako rozhraní pro teoretickou část.

Řešení každé úlohy odevzdáváte v podobě zdrojového kódu. Při vyhodnocování se znovu zkompiluje a otestuje na několika sadách testovacích vstupů. Poté jsou řešení ohodnocena podle toho, ve kterých sadách uspěla. Na každý test je stanoven časový a paměťový limit a testy jsou obvykle odstupňovány podle obtížnosti, takže bodování zohledňuje nejen funkčnost řešení, ale také jeho efektivitu. Časové a paměťové limity a nastavení překladače pro každou úlohu naleznete v CMS.

Pokud odevzdáte více řešení téže úlohy, započítá se to, za které jste obdrželi nejvíce bodů. Řešení každé úlohy můžete odevzdat nanejvýš 50krát.

Otázky k úlohám a jejich vyhodnocování pokládejte také v CMS. Ostatní dotazy (zejména ohledně technických problémů) zasílejte e-mailem na adresu p@mo.mff.cuni.cz. S problémy týkající se vašich počítačů a internetového připojení se vám budeme v mezích možností snažit pomoci, ale nemůžeme na ně brát ohled při hodnocení soutěže.

Bude možné používat tyto programovací jazyky:

Dokumentace k programovacím jazykům a jejich standardním knihovnám bude k dispozici v soutěžním systému. Pokud je podobná dokumentace součástí vašeho programovacího prostředí, můžete použít tu.

Okolo 15:00 se v soutěžním systému objeví vzorová řešení a testovací data. Než se objeví i na veřejných stránkách olympiády, s nikým je prosím nesdílejte.

Soutěžní prostředí si můžete vyzkoušet ve čtvrtek 26. 3. od 16:00 do 20:00. Jako obvykle zveřejníme nějaké cvičné úlohy.

Vyhlášení výsledků

Výsledky ústředního kola vyhlásíme v pátek 27. 3. v 18:00 na webových stránkách olympiády.

Opravená řešení teoretické části s komentáři opravovatelů si dalších několik dní budete moci stáhnout v soutěžním systému.

Co se postupu na mezinárodní olympiády týče: Momentálně není jasné, jestli se vůbec budou konat a v jaké formě se jich budeme moci zúčastnit. Podmínky pro postup do nich a případně konání výběrového soustředění proto vyhlásíme až později.

Pravidla soutěže

Účastníci musí při soutěži dodržovat následující pravidla. Organizátoři samozřejmě nemohou jejich dodržování dokonale ohlídat (i když pečlivě sledují síťovou komunikaci a logy serverů), ale prosíme vás, abyste hráli fér.

Především každý soutěží sám za sebe. Heslo k soutěžnímu systému není dovoleno s nikým sdílet. V průběhu soutěže (od obdržení zadání do uplynutí termínu odevzdání řešení) není dovoleno komunikovat s nikým kromě organizátorů o čemkoliv, co se týká soutěže. Co to v praxi znamená:

Programy odevzdávané v praktické části musí splňovat následující:

Pochopitelně je zakázáno snažit se jakkoliv zneužívat soutěžní systém.

Jsme si vědomi toho, že žádná pravidla nejsou dokonalá. Vždy se vyskytnou věci, u kterých není jasné, zda jsou povolené či zakázané. Prosíme vás, abyste v takových případech místo přístupu „zkusím to a třeba mi to projde“ kontaktovali organizátory a požádali o výklad pravidel.

Věříme vám.