Matematická olympiáda – kategorie P

Zadání úloh ústředního kola (2. soutěžní den) 52. ročníku

P-III-4 Poklad kapitána Flinta

Program: poklad.pas / poklad.c / poklad.cpp
Vstup: poklad.in
Výstup: poklad.out

Kapitán Flint si při svých pirátských výpravách přišel k docela pěkné hromádce zlaťáků. Pirátské výpravy jsou však dosti nejisté a štěstěna vrtkavá, a proto kapitán zakopal část svého jmění na pustém ostrově a cestu k pokladu zakreslil na ovčí kůži ve tvaru konvexního N-úhelníka. Celou mapu pak rozřezal na mnoho částí, přičemž každý řez vedl přímo mezi dvěma vrcholy mnohoúhelníka a žádné dva řezy se neprotínaly. Aby si pojistil věrnost posádky svého škuneru, rozhodl se Flint některé části darovat nejzdatnějším pirátům. Protože by se ale námořníci mohli snadno dohodnout, mapu sestavit a poklad vykopat, chce mezi ně kapitán rozdělit části mapy tak, aby žádní dva námořníci neměli sousední díly. Přitom chce mezi námořníky rozdělit co nejvíce částí mapy. Dokázali byste napsat program, který pomůže kapitánovi vyřešit jeho problém?

Formát vstupu

Na prvním řádku vstupního souboru poklad.in dostane program dvě celá čísla N a M oddělená mezerou, 3<=N<=30 000, 0<=M<=30 000 - počet vrcholů mapy a počet řezů. Následuje M řádků popisujících jednotlivé řezy. Každý z těchto řádků obsahuje dvě čísla A a B oddělená mezerou - čísla vrcholů, mezi kterými vede řez (vrcholy číslujeme od jedné do N).

Formát výstupu

Výstupní textový soubor poklad.out bude obsahovat jediné číslo udávající maximální počet částí mapy, které lze mezi námořníky rozdělit tak, aby žádní dva námořníci neměli sousední díly mapy.

Příklad

poklad.in 5 2 1 3 3 5 poklad.out 2

P-III-5 Vážení

Program: vahy.pas / vahy.c / vahy.cpp
Vstup: vahy.in
Výstup: vahy.out

Mudrc Tlučhuba se přihlásil do konkurzu na královského rádce v jednom nejmenovaném království. Vzápětí však byl zaskočen podmínkami tohoto konkurzu: Jako test svých schopností obdrží N mincí, z nichž některé mají různou a některé stejnou hmotnost. Jeho úkolem bude tyto mince rozdělit do skupin tvořených mincemi stejné hmotnosti a tyto skupiny pak seřadit vzestupně podle hmotností mincí tak, aby v první skupině byly nejlehčí mince a v poslední skupině byly nejtěžší mince. Bude mít k dispozici dvouramenné váhy, na jejichž misky smí v jednom okamžiku položit po jedné minci.

Mudrc Tlučhuba vás požádal o pomoc při plnění tohoto úkolu. Chtěl by, abyste vytvořili program, jenž mu pomůže při rozhodování, které mince zvážit, jak mince rozdělit do skupin a jak vytvořené skupiny uspořádat. Pro účely programu si mince očíslujeme od 1 do N. Samotné vážení bude ve vašem programu zastoupeno funkcí porovnej.

Mudrc Tlučhuba musí úkol splnit v časovém limitu, který mu byl stanoven (tedy v něm musí úkol splnit i váš program). Kromě toho musí provést všechna nezbytná vážení, tj. nesmí existovat dvě či více možných řešení konzistentních s odpověďmi funkce porovnej, jinak by byl mudrc upálen jako čarodějník (jak jinak by mohl vědět, které uspořádání je správné?). Na druhou stranu nesmí být provedeno žádné zbytečné vážení, tj. takové, jehož výsledek by již (přímo či nepřímo) vyplýval z předchozích odpovědí funkce porovnej.

Popis funkce porovnej

Funkce porovnej je definována v knihovně vahy_lib. Váš program musí obsahovat následující řádek, aby mohl používat funkci porovnej:
Pascal: uses vahy_lib;
C/C++: #include "vahy_lib.h"
Funkce porovnej je deklarována takto:
Pascal: function porovnej(a,b: longint): integer;
C/C++: int porovnej(int, int);
Tato funkce očekává jako vstupní parametry čísla dvou mincí. Vrátí hodnotu -1, pokud mince odpovídající prvnímu parametru je lehčí než mince odpovídající druhému parametru, +1, pokud je tomu naopak, a 0, pokud obě mince mají stejnou hmotnost.

Nezapomeňte, že váš program nesmí funkci porovnej volat zbytečně, tj. výsledek žádného volání funkce porovnej nesmí vyplývat (tedy být jednoznačně určen) z předchozích volání této funkce. Např. pokud jsme voláním funkce porovnej zjistili, že mince s číslem 1 je lehčí než mince s číslem 2 a že mince s číslem 2 je lehčí než mince s číslem 3, nelze již funkci porovnej zavolat s parametry 1 a 3. Kromě toho, váš program může funkci porovnej zavolat nejvýše 250 000-krát.

Formát vstupu

Vstupní soubor vahy.in obsahuje jediný řádek s jediným číslem N, 1<=N<=10 000, které udává počet mincí.

Formát výstupu

Výstupní soubor vahy.out musí obsahovat K řádků, kde K je počet různých hmotností mincí. Na každém řádku budou uvedena čísla mincí téže hmotnosti v rostoucím pořadí. Hmotnosti mincí jednotlivých řádků tvoří rovněž rostoucí posloupnost, tzn. první řádek obsahuje všechny nejlehčí mince a poslední řádek všechny nejtěžší mince.

Příklad

vahy.in 4 Průběh komunikace:

Volání porovnej(2,4) vrací -1.
Volání porovnej(1,2) vrací 1.
Volání porovnej(3,4) vrací -1.
Volání porovnej(1,3) vrací 0.
vahy.out 2 1 3 4