Organizačním zajištěním 3. kola MO kategorií A a P byl letos pověřen pražský městský výbor MO. Po neúspěšném hledání cenově dostupného ubytování a stravování účastníků olympiády přímo v Praze nebo v nejbližším okolí nalezla olympiáda útočiště na gymnáziu v Jevíčku. Místní vedení školy i pracovníci internátu připravili pro soutěžící i pro opravovatele velmi milé přijetí a výborné podmínky k práci i odpočinku.
Závěrečného 3. kola MO kategorie P se zúčastnilo 50 nejúspěšnějších řešitelů úloh 2. kola z České i Slovenské republiky. Vlastní soutěž probíhala ve dvou dnech, každý den byly soutěžícím zadány dvě úlohy. Soutěžní úlohy pro celý 42. ročník MO kategorie P připravilo nové centrum MO-P zřízené na přírodovědecké fakultě UPJŠ v Košicích. Některé úlohy tématicky navazovaly na úlohy z předchozích kol, takže každý měl možnost dobře se na soutěž připravit. Úlohy byly dosti náročné a skutečně prověřily znalosti a schopnosti řešitelů. V každém ze soutěžních dnů byla zadána jedna úloha na návrh algoritmu resp. programu a jedna úloha teoretičtější využívající dříve zavedený výpočetní model.
Odevzdaná řešení úloh na místě opravovali pracovníci všech čtyř v současnosti existujících center MO-P, a sice z matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně, matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a přírodovědecké fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košicích. Hodnotila se nejen správnost odevzdaných řešení, ale i efektivita navržených algoritmů, kvalita popisu a zdůvodnění správnosti. Mnoho řešitelů ztratilo cenné body právě kvůli nízké matematické kultuře svého písemného projevu, i když třeba naprogramovali výborná řešení.
Z 50 účastníků 3. kola 42. ročníku matematické olympiády kategorie P bylo prvních 27 označeno za úspěšné řešitele a z nich 13 nejlepších bylo vyhlášeno vítězi soutěže. Úspěšný řešitel musel získat alespoň 16 bodů ze 40 možných, k umístění mezi vítězi bylo zapotřebí nejméně 22 bodů.